Skip to content

Historia pojazdu po VIN

Sprawdź za darmo czy auto, które chcesz kupić - miało jakąś szkodę

Za darmo przeszukam największą bazę szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA. Otrzymasz informację, czy została odnotowana jakaś szkoda. Zapłacisz tylko wtedy, gdy zechcesz zobaczyć szczegółowe informacje o szkodach.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2026 2025

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2025/2026. Co warto wozić ze sobą w samochodzie?

Co musisz wozić ze sobą w samochodzie, czego wymaga od Ciebie prawo? Za brak czego możesz dostać mandat? Co warto wozić ze sobą w samochodzie, choć jest to nieobowiązkowe?

W ostatnich latach wprowadzono zmiany prawne, dzięki którym obowiązkowe wyposażenie samochodu jest nieco mniejsze niż we wcześniejszych latach. Akurat tego typu ulgi nie sprawiają, że kierowcy będzie się żyło lepiej. Wręcz przeciwnie. Kierowca powinien mieć w aucie kilka przydatnych akcesoriów, dzięki którym będzie mógł w razie czego wybrnąć z problemów. Nawet takich, jak skaleczenie. Bo, co dość dziwne, obowiązkowe wyposażenie samochodu 2025 nie przewiduje konieczności przewożenia w aucie apteczki. Tymczasem podczas użytkowania auta istnieje o tysiąc razy większe prawdopodobieństwo, że będzie trzeba użyć apteczki (np. przy skaleczeniu lub oparzeniu), a nie gaśnicy.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu 2025? Co trzeba mieć ze sobą w samochodzie?

Na początek podkreślam – to obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Jeśli wybieracie się za granicę, także do krajów UE, sprawdźcie, jakie wyposażenie jest w nich obowiązkowe. Zresztą, ułatwię Wam to w kolejnym akapicie, w którym sprawdzę, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu 2025 w najpopularniejszych krajach Unii Europejskiej.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2025/2026?

  • Trójkąt ostrzegawczy
  • Gaśnica samochodowa

I to wszystko.

Trójkąt ostrzegawczy kupicie w sklepach motoryzacyjnych stacjonarnych i online. Jego ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Trójkąt ostrzegawczy jest składany, znajduje się w etui z tworzywa sztucznego. Zatem nie zajmuje wiele miejsca. Jego rozłożenie trwa kilkanaście sekund.

Gaśnica samochodowa kosztuje od 45 do 70 złotych. Może znajdować się w bagażniku, bo w kabinie auta trudno znaleźć miejsce, gdzie można ją zamocować. W bagażniku można ją łatwo zamocować do ścianki bocznej za pomocą pasków typu rzep.

Gaśnica musi być legalizowana. Data legalizacji znajduje się na obudowie gaśnicy. Gaśnicę można legalizować w wyznaczonych punktach.

co warto mieć w samochodzie 2026
Oregon Department of Transportation, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu 2025 w innych krajach UE?

W krajach Unii Europejskiej obowiązkowe wyposażenie samochodu jest nieco dłuższe. W większości krajów niezbędna jest dodatkowo apteczka samochodowa, a także kamizelka odblaskowa. To akcesoria, które można kupić bardzo tanio. Dodatkowo są one bardzo przydatne także w Polsce. Apteczkę można kupić za kilkanaście złotych, jednak lepiej kupić nieco lepiej wyposażoną. Poza tym można samodzielnie zwiększyć jej „stan posiadania”. W apteczce warto mieć przede wszystkim plaster, bandaż, środek dezynfekujący (wodę utlenioną).

Kamizelkę odblaskową można kupić za ok. 10 złotych w popularnych sklepach. Warto mieć co najmniej dwie na wypadek awarii na autostradzie albo w nocy, kiedy to wszyscy powinni być jak najlepiej widoczni.

Trójkąt, kamizelka, gaśnica i apteczka wymagane są w Austrii, Bułgarii i Niemczech. Włosi mają takie same wymagania jak polskie władze.

W Czechach i Słowacji trzeba mieć dodatkowo koło zapasowe, linkę holowniczą, komplet bezpieczników i zapasowe żarówki (nie dotyczy źródeł światła wyposażonych w niewymienialne diody LED).

Co warto mieć ze sobą w samochodzie? Wyposażenie nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne

Krótka lista tego, co trzeba mieć w samochodzie, może sprawić, że w razie problemów kierowca zostanie sam na drodze, bez pomocy.

Dlatego lista przewożonych rzeczy powinna być nieco dłuższa. Na pewno warto wozić w aucie dodatkowo kamizelkę odblaskową i dobrze wyposażoną apteczkę. To już wiemy. Przyda się także komplet bezpieczników, mały blister z bezpiecznikami wszystkich rodzajów wraz z małymi szczypcami z tworzywa do ich wymiany.

Warto mieć w aucie koło zapasowe z podnośnikiem i z kluczem do kół. To znacznie lepsze rozwiązanie niż koło dojazdowe, które pozwala na jazdę z ograniczoną prędkością, przy ograniczonym działaniu systemów bezpieczeństwa i układów bezpieczeństwa aktywnego (ze względu na mniejszą powierzchnię styku koła z nawierzchnią drogi). Niektórzy producenci samochodów wyeliminowali koła zapasowe, stosując w zamian pianki uszczelniające i kompresory. Zastosowanie takiej pianki też jest dość skomplikowane, a na dodatek może spowodować uszkodzenie opony, której nie będzie można naprawić.  Nie dotyczy aut, które są wyposażone w opony run flat, tu już trzeba w razie przebicia dojechać do warsztatu i często zaakceptować konieczność wymiany opony na nową… Warto mieć w aucie zapasowy olej silnikowy (na tzw. dolewki), tym bardziej, że i nowsze auta z silnikami downsizingowymi potrafią zużyć 1 litr oleju na 1000 km. Warto mieć w aucie butelkę płynu chłodzącego, w razie konieczności dolania lub wycieku.

Jeśli auto ma standardowe oświetlenie, warto wozić ze sobą zapasowe żarówki – po jednej z każdego typu stosowanego w samochodzie. Warto mieć też nieco płynu do spryskiwaczy, chyba że kierowca często dolewa i utrzymuje jego wysoki poziom.

Przyda się też zestaw podstawowych narzędzi, jeśli ktoś ma nieco umiejętności, które pozwolą w razie awarii wymienić samodzielnie świece zapłonowe, cewki zapłonowe lub czujnik powodujący problemy (np. przepływomierz powietrza).

Warto kupić małe urządzenie ELM327 i zainstalować do niego oprogramowanie na smartfonie (jest wiele darmowych programów). W razie pojawienia się ostrzeżeń o błędach, zapalenia check engine lub problemów z autem, można od razu samodzielnie zdiagnozować auto.

Czy warto wozić ze sobą linkę holowniczą? Nie. Warto mieć ze sobą naładowany smartfon z dostępem do internetu, co w razie potrzeby pozwoli szybko wezwać pomoc na miejsce awarii.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie OC obejmuje też darmowe holowanie. Jeśli nie, warto taką opcję dokupić. W razie awarii będziesz mieć spokojną głowę, laweta odtransportuje Cię we wskazane miejsce, w tym do domu, gdzie możesz na spokojnie poszukać warsztatu.

Co warto mieć ze sobą w samochodzie w trakcie zimy?

W trakcie zimy warto dodatkowo wozić ze sobą odmrażacz do szyb (pozwoli też uwolnić przymarznięte wycieraczki), a także małą składaną łopatkę i trochę soli z piaskiem w małej, zamkniętej torbie. W razie problemów z wyjazdem z zaśnieżonego miejsca takie akcesoria pomogą Ci łatwo wyjechać z niego.

Wiesz już, co warto i co trzeba wozić w samochodzie. A jak kupić dobre auto używane? Na to też mamy sposób!

Jak kupić dobre auto używane? Sprawdzenie po VIN i sprawdzenie przez rzeczoznawców

Nasza strona Historia Szkód umożliwia Ci sprawdzanie aut pod VIN za darmo. Darmowa historia auta po VIN dostępna jest w dwóch formach. Możesz wklejać numer VIN do odpowiedniego miejsca na naszej stronie. Możesz też skorzystać z wtyczki do darmowego sprawdzania aut po VIN, która znacznie uprości Twoje poszukiwania. Obydwa rozwiązania, dzięki którym sprawdzić auto po VIN za darmo pozwolą Ci wyeliminować pojazdy ze szkodami.

Spośród przeglądanych ofert wybierz to auto, które nie ma zapisanych szkód. Wykup płatną historię auta po VIN na HistoriaSzkod.pl. Sprawdzenie auta po VIN w naszym serwisie jest bardzo opłacalne, bo dostaniesz dokładny raport, z którego dowiesz się wielu interesujących informacji o samochodzie. Ponadto zweryfikujesz przebieg interesującego Cię auta.

Jeśli w płatnym raporcie VIN nie było żadnych nieścisłości, pozostaje ostatni punkt, czyli sprawdzenie auta przed zakupem przez ekspertów Motocontroler. Zamawiasz usługę sprawdzenia auta przed zakupem na stronie Motocontroler, podajesz dane auta, a ekspert jedzie na miejsce, w dowolnej części kraju i sprawdza. Po zakończonym badaniu otrzymasz kompleksowy raport, który przedstawi Ci stan techniczny auta krok po kroku. Do raportu dołączona będzie osobista opinia eksperta, a także minimum kilkadziesiąt zdjęć w formie cyfrowej. W ten sposób dowiesz się wszystkiego o interesującym Cię samochodzie i podejmiesz decyzję, czy warto kupić dane auto. Bez ryzyka, bez przykrych niespodzianek.

Korzystaj z darmowych i płatnych rozwiązań Historia Szkód, które umożliwią Ci zakup samochodu bez ryzyka.

______________________________________________________________________________________________

Autor: Michał Lisiak

Jestem niezależnym dziennikarzem motoryzacyjnym. Lubię motoryzację „dla ludzi”. Nie pasjonuję się samochodami za miliony i informacjami prasowymi. Od lat zgłębiam tajemnice techniki motoryzacyjnej. Cieszę się, że dzięki mojej pracy ktoś może kupić fajne auto, unikając oszustwa i niebezpieczeństw. Poza motoryzacją, moją pasją jest muzyka, gotowanie i Indonezja.

Dowiedz się o mnie więcej

Opinia zdjecie
Expert radzi

Kupując używany pojazd, zgodność z dokumentami jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Powiązane tematy